امام جمعه شیراز: ‌رانت و پارتی‌بازی در ادارات غوغا می‌کند

ترنج نیوز:

نماینده ولی فقیه در استان فارس با بیان اینکه رانت و پارتی‌بازی در ادارات غوغا می‌کند، گفت: این موضوع در استخدام‌های ادارات بسیار دیده می‌شود و مردم از این موضوع ناراحت و شاکی هستند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، آیت‌الله اسدالله ایمانی عصر امروز در همایش ائمه جمعه کل استان فارس با بیان اینکه آسیب‌های اجتماعی در سال ۹۵ در عرصه‌های مختلف مثل اعتیاد، کم شدن آمار ازدواج، رشد طلاق فقر و بیکاری و مسائلی از این قبیل بیش از سال ۹۴ بوده است، اظهار داشت: این موضوع عوامل مختلفی دارد که نخستین آنها، ترک امربه معروف و نهی از منکر است. 

وی با بیان اینکه امر به معروف و نهی از منکر در جامعه به معنای واقعی کلمه ترک شده است، گفت: نسبت به فرائض دین در جامعه حالت بی‌تفاوتی ایجاد شده و باید کارشناسان و مسئولان گرد هم بنشینند و راهکارهای علمی و عملی برای این منظور ارائه دهند. 

امام جمعه شیراز کم رنگ شدن معنویت در جامعه و خانواده را عامل دیگری برای افزایش آسیب‌های اجتماعی دانست و افزود: معنویت در جامعه مثل گذشته نیست البته در اقشار مختلف جامعه وجود دارد، اما در برخی از خانواده‌ها حالت دین‌گریزی به وجود آمده است. احترام به بزرگان، صله رحم و دیگر ارزش‌های اسلامی کمرنگ شده و نیاز است که ائمه جمعه در صحبت‌ها و موضع‌گیری‌ها به این مسائل بپردازند.  

آیت‌الله ایمانی با بیان اینکه از ترغیب به کسب حلال و پرهیز از درآمد حرام غافل ماندیم، بیان کرد: گفت‌وگوها روی این نکته متمرکز نیست که آثار منفی مال حرام چه قدر است و ربا چه مشکلاتی ربا برای جامعه ایجاد می‌کند.  

نماینده ولی فقیه در استان فارس با بیان اینکه ساده زیستی، قناعت، رعایت الگوی مصرف در جامعه پایین آمده  است، عنوان کرد: متاسفانه این امر در برخی از روحانیون نیز دیده می‌شود که دچار تشریفات کاذب شدند.  

وی با اشاره به اهمیت نماز در آیات قرآن و نقش آن در کاهش منکر گفت: در سخنان ائمه جمعه باید توجه بیشتر به نماز  باشد، اما مسائل سیاسی  به ویژه در خطبه دوم اولویت پیدا کرده که باید به نماز و آثار این فریضه الهی بیشتر توجه و مطرح شود. 

آیت‌الله ایمانی با بیان اینکه ازدواج اسلامی و آسان در جامعه در حال فراموش شدن است، افزود:  ازدواج‌هایی تحت عنوان ازدواج دانشجویی انجام می‌گیرد اما به عنوان حرکت رایج در جامعه مطرح نیست حتی در محیط روحانیت و خانواده‌های روحانیون هم مهریه‌ها سنگین دیده می‌شود. 

وی تناقض رفتاری بین حرف و عمل مسئولان را عامل بی‌اعتمادی مردم دانست و خاطرنشان کرد: این بی‌اعتمادی به روحانیون هم سرایت کرده و اعتمادی که در گذشته به روحانیت بود به دلیل تناقضی که در چهره‌های مسئولان دیده می‌شود، از بین رفته وائمه جمعه در خطبه‌ها به این مطالب بپردازند. 

امام جمعه شیراز با بیان اینکه روابط دختر و پسر به عنوان یک منکر عادی شده در حالی که قرآن این مسئله را مطرح کرده اما برخورد لازم نمی‌شود، اظهار داشت: صداوسیما با تمام ابزار آن را گسترش می‌دهد و با نمایش آن از این امر حمایت می‌کند، قبح روابط دختر و پسر از بین رفته است. 

آیت‌الله ایمانی با بیان اینکه رانت و پارتی‌بازی در ادارات غوغا می‌کند، گفت: این موضوع در استخدام‌های ادارات بسیار دیده می‌شود و مردم از این موضوع ناراحت و شاکی هستند. متاسفانه رانت در خانواده روحانیون سرشناس، نماینده‌ها و مسئولان دیده می‌شود اما ما ائمه جمعه می‌توانیم  با نقد و  با برنامه‌ریزی با این امر برخورد کنیم.  

وی با اشاره به جلسه‌ای که بناست با حضور مسئولان درباره امر به معروف برگزار شود، افزود: با گسترش رانت، پارتی بازی و تناقض رفتاری مسئولان  اعتماد مردم از بین می‌رود این موضوع جناحی و حزبی نیست این مسئله مردم است اگر میخواهید حکومت داشته باشید باید امر به معروف را جدی بگیرید. 

نماینده ولی فقیه در استان فارس با بیان اینکه نقش خانواده‌ها در موفقیت ائمه جمعه نقش کارساز و موثری است، گفت: امکان ندارد امام جمعه‌ای به موفقیتی در یک محیط دست پیدا کند اما خانواده او در آن موفقیت سهیم نباشند.

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *