خانه ۳٫۶ درصد گران شد

ترنج نیوز:

بانک مرکزی در گزارشی از افزایش ۳.۵درصدی قیمت مسکن پایتخت در فروردین امسال نسبت به فروردین سال گذشته خبر داد و اعلام کرد:‌حجم معاملات آپارتمان‌های مسکونی در مقایسه با فروردین سال گذشته ۸.۵درصد کاهش یافت.

به گزارش تسنیم، در فروردین ماه امسال تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۵۳۸۴ واحد مسکونی رسید که در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته ۸٫۵ درصد کاهش نشان می‌دهد.

بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معاملهشده به‌تفکیک عمر بنا در فروردین سال جاری نشان می‌دهد که واحدهای تا ۵ سال ساخت با سهم ۴۵٫۷ درصد بیشترین سهم از واحدهای مسکونی معامله‌شده را به خود اختصاص داده‌اند.

سهم مذکور در مقایسه با فروردین پارسال ۶٫۶ درصد کاهش یافته و درمقابل به سهم واحدهای با قدمت بالاتر افزوده شده است.

بر اساس این گزارش در فروردین امسال متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله‌شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۴۳٫۷ میلیون ریال بوده که نسبت به اسفند ۹۵ و فروردین ۹۵ به‌ترتیب ۴٫۳ درصد کاهش و ۳٫۶ درصد افزایش نشان می‌دهد.

بیشترین رشد متوسط قیمت در این ماه نسبت به فروردین سال گذشته مربوط به منطقه ۲۲ با ۱۵٫۷ درصد و بیشتری کاهش مربوط به قیمت منطقه یک با ۱۳٫۸ درصد است.

همچنین در فروردین امسال شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به فروردین ۹۵ به‌ترتیب ۱۱٫۱ و ۹٫۲ درصد رشد نشان می‌دهد.

ماهیت قراردادهای اجاره مسکن که غالباً یک‌ساله تنظیم می‌شوند و اثرپذیری شاخص اجاره‌بهای مسکن از سیاست‌های کنترل و مهار تورم،‌ سبب تغییر متناسب اجاره‌بها با تحولات نرخ تورم در کشور شده است.

سهم هزینه مسکن (اجاره‌بهای مسکن اعم از شخصی و غیرشخصی) در محاسبات شاخص کل بهای کالاها و خدمات مصرفی بر اساس سال پایه ۹۰ معادل ۲۸٫۴ درصد است.

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *