روسیه: تلاش برای بازداشت کاربران اینترنت که فراخوان تظاهرات داده‌اند

ترنج نیوز:

تظاهرکنندگان می‌گویند که “دیمیتری مدودوف” نخست وزیر روسیه مرتکب فساد مالی شده است و خواستار انجام تحقیقات در این باره و برکناری وی شدند.

دولت روسیه اعلام کرد که در پی انتشار چند فراخوان عمومی برای شرکت در تظاهرات علیه دولت “فلادیمر پوتین” تحقیقات برای شناسایی کاربران اینترنتی که این فراخوان‌ها را داده‌اند شروع شده است.

به گزارش عصرایران به نقل از خبرگزاری رویترز، چند کاربر اینترنتی فراخوانی را منتشر کردند که در آن از مردم روسیه خواسته شده در تظاهرات ضد دولت فلادیمر پوتین در روز یکشنبه ۱۳ فروردین‌ماه در مسکو مشارکت کنند.

دولت روسیه در پی منتشر شدن این فراخوان‌ها چندین سایت را فیلتر کرد.

طی روزهای گذشته تظاهرات بزرگی علیه دولت پوتین که از سوی تظاهرکنندگان متهم به فساد مالی است شکل گرفت اما در پی بازداشت صدها  شرکت کننده در تظاهرات از سوی نیروهای امنیتی روسیه این اعتراضات سرکوب شد.

روسیه: شروع تحقیقات برای دستگیری کاربران اینترنتی که فراخوان تظاهرات داده‌اند

دفتر کمیته تحقیقات دولت روسیه در مسکو اعلام کرد که در پی ارتکاب جرم “دعوت به آشوب‌های فراگیر” تحقیقات لازم را آغاز کرده است.

کمیته تحقیقات روسیه بالاترین مرجع انجام تحقیقات جنایی در روسیه است که تنها برای کشف جرائم خطرناک وارد عمل می‌شود.

این کمیته در بیانیه‌ای اعلام کرد: فرد ناشناسی پیام‌هایی را بر روی صفحات اینترنتی منتشر کرده است. این پیام‌ها مردم را به تندروی‌ دعوت می‌کند.

بر اساس بیانیه کمیته تحقیقات، مقامات دولت روسیه برای شناسایی افرادی که در انتشار این پیام‌ها دست داشتند فعالیت خود را آغاز کرده است و تحقیقات در این زمینه ادامه دارد.

شرکت کنندگان در تظاهرات می‌گویند که “دیمیتری مدودوف” نخست وزیر روسیه مرتکب فساد مالی شده است. آنها خواستار برکناری وی شدند.

دولت روسیه در واکنش به شروع تظاهرات اقدام به بازداشت صدها معترض کرد. فلادیمر پوتین نیز گفت: هر کس قانون را زیر پا بگذارد باید مجازات شود.

پوتین قصد دارد کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری شود تا برای چهارمین بار در سمت رئیس جمهوری روسیه قرار بگیرد.
انتخابات ریاست جمهوری روسیه سال آینده برگزار خواهد شد. تحلیل‌گران این تظاهرات را ضد پوتین دانسته‌اند.

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *