زیباکلام: جلیلی از تیر سال۹۴ آرزو داشت برجام به تیر غیب گرفتار شود

ترنج نیوز:

زیباکلام گفت: متاسفانه، آرزوی دکتر جلیلی و مابقی دلواپسان از تیر ۹۴ که توافق تاریخی صورت گرفت، این بود که برجام بالاخره روزی به تیر غیب گرفتار شود. این هم حکایتی عجیب است که آرزوی جلیلی با ترامپ مشترک است.

صادق زیباکلام در گفت وگو با انتخاب اظهار داشت: مخالفان برجام هر یک دلایل و انگیزه های متفاوتی دارند، اما همه‎شان می‌خواهند برجام به تیر غیب گرفتار شود. مثلا نتانیاهو و تمامی کسانی که نگران رفع کامل همه تحریم های ایران هستند. اینها نگرانند که مبادا جمهوری اسلامی ایران بتواند با همه دنیا آشتی کند و در مسیر پیشرفت و ترقی حرکت کند و یک رابطه طبیعی که در چارچوب منافع طبیعی اش باشد با جهان شروع کند. طبیعی است که نتانیاهو و تمام کسان دیگری که به چیزی کمتر از سرنگونی و نبود جمهوری اسلامی ایران رضایت نمی دهند، از اینکه برجام و روحانی موفق شوند یک شرایط طبیعی و نرمال را در ایران به وجود بیاورند ناراحت، عصبی و دلخور باشند و با همه وجود می خواهند تهران در مسیر مصیبت و تحریم باشد.

این تحلیلگر مسائل سیاسی با اشاره به مخالفان داخلی برجام گفت: دلواپسان خودمان و سعید جلیلی هم می خواهند برجام به تیر غیب گرفتار شود، به این خاطر که نگران هستند مبادا به جهان ستیزی آنها آسیب و خللی وارد شود.

وی ادامه داد: اگر قرار باشد بر سر مساله هسته ای ما با آمریکایی‌ها به توافق برسیم، آن وقت علی القاعده مردم از جلیلی می‌پرسند “موضوع پیچیده و دشوار هسته ای با گفتگو حل شد، چرا در موضوعات دیگر نتوانیم به توافق برسیم؟”

وی خاطرنشان کرد: هر عاملی که بتواند به سمت تنش زدایی ایران با کشورهای جهان پیش رود، خواب راحت را از چشمان دلواپسان در ایران می رباید، بنابراین این اتفاقات جدیدی که دارد رخ می‌دهد، حکم عروسی دلواپسان را دارد که به مراد دلشان رسیدند. این را هم فراموش نکنیم که تندرو‌ها طی دو سال گذشته هر انچه که از دستشان برمی‎آمد در جهت اینکه برجام را به تیر غیب گرفتار کنند، انجام دادند.

این تحلیلگر برجسته تاکید کرد: سعید جلیلی از روزی که مذاکرات هسته ای شروع شد، مخالف آن بود. ایشان از مهر ۹۲ که مذاکرات هسته ای شروع شد مخالف بود و هر اتفاق دیگری هم بیفتد سعید جلیلی مخالف خواهد بود. چون اگر برجام به صورت ۱۰۰ درصد موفق شود، عملکرد ایشان به طور کلی زیر سئوال می رود.

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *