سفیر امارات در آمریکا: قطر خواهان ایجاد حکومت‌های اسلامی در منطقه است / عربستان و امارات خواهان خاورمیانه سکولار

ترنج نیوز:

ما خواهان خاورمیانه‌ای سکولار، با ثبات، شکوفا و دارای دولت‌های قدرتمند هستیم.

“یوسف العتیبه” سفیر امارات در واشنگتن گفت: امارات، عربستان سعودی، بحرین، مصر و اردن خواهان خاورمیانه‌ای سکولار (حکومت‌های غیر دینی) هستند.

به گزارش عصرایران، العتیبه در گفتگو با شبکه “پی بی اس” آمریکا به این مطلب اشاره کرد و گفت آنچه قطر در منطقه خواستار آن است با آنچه عربستان، امارات، بحرین، مصر و اردن برای خاورمیانه می‌خواهند متفاوت است.

یوسف العتیبه سفیر امارات در واشنگتن (سمت راست) و همسرش در حال گفتگو با مارتین دمپسی رئیس سابق ستاد مشترک ارتش آمریکا و همسرش

سفیر امارات در آمریکا: قطر خواهان ایجاد حکومت‌های اسلامی در منطقه است / عربستان و امارات خواهان خاورمیانه سکولار

وی افزود: اختلاف نظر میان قطر و همسایگان آن از اختلافات دیپلماتیک فراتر و شامل اختلاف نظرهای اساسی است.

سفیر امارات در آمریکا تصریح کرد: اگر از امارات، عربستان سعودی، اردن، مصر و بحرین  بپرسید که وجود چگونه حکومت‌هایی در خاورمیانه را در ۱۰ سال آینده ترجیح می‌دهند خواهید دید که آنها خواهان ایجاد خاورمیانه‌ای متفاوت با آنچه قطر در پی آن است هستند.

وی تاکید کرد: ما خواهان خاورمیانه‌ای سکولار، با ثبات، شکوفا و دارای دولت‌های قدرتمند هستیم.

العتیبه در ادامه این گفتگوی تلویزیونی ادعاهایی را نسبت به قطر مطرح کرد و گفت: قطر طی ۱۵ سال گذشته از گروه‌هایی مانند اخوان المسلمین، حماس، طالبان، گروه‌های مسلح در سوریه و لیبی حمایت کرده است در حالی که از نظر ۵ کشور مورد نظر منطقه در سال‌های پیش رو نیازی به دیدگاه‌ها و گرایش‌های مورد حمایت قطر ندارد.

یوسف العتیبه سفیر امارات در واشنگتن و از سیاست‌گذاران امارات به شمار می‌رود. تحلیلگران سیاست خارجه عربستان را نیز تحت تاثیر وی می‌دانند.

وی مهمترین سفیر امارات است و معمولا اظهارات وی نشان‌دهنده سیاست خارجه امارات متحده عربی است.

روابط قطر و کشورهای عربی شامل عربستان، بحرین، امارات و مصر از مدتی پیش دچار تنش زیادی شده است. ۴ کشور عربی فوق قطر را تحریم کردند و مرزهای زمینی، هوایی و آبی خود را به روی آن بستند تا اقتصادش را فلج کنند.

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *