شناسنامه استقلال اهواز باطل می‌شود؟

ترنج نیوز:

وضعیت نمایندگان استان خوزستان در لیگ دسته اول فوتبال كشور تعریفی ندارد، استقلال اهواز در قعر جدول ۱۸ تیمی با ۱۱ امتیاز، به دسته ۲ سقوط كرد و نفت مسجدسلیمان با ۳۱ امتیاز در رده چهاردهم جدول قرار دارد.

به گزارش همشهری– مهدی جم؛ استقلال اهواز ۵ هفته مانده به پایان لیگ دسته یك رسماً به دسته پایین‌تر سقوط كرد و موجی از ناراحتی را در میان هواداران خود بر جا گذاشت.

استقلال اهواز كه از جمله پرطرفدارترین تیم‌های شهرستانی فوتبال ایران بوده، طی سال‌های اخیر از دوران اوج فاصله گرفته و سیر نزولی را طی كرده است.

 

فقط یك خاطره نیست

هواداران استقلال اهواز از شرایط این باشگاه ناراضی هستند و نسبت به آینده تیم آبی‌پوش دیار كارون احساس نگرانی می‌كنند. در همین رابطه دیدار تیم‌های فوتبال استقلال خوزستان و ذوب‌آهن اصفهان تحت تأثیر حضور هواداران استقلال اهواز قرار داشت. هواداران تیم قدیمی و ریشه‌دار استقلال اهواز با در دست داشتن پلاكاردهایی در استادیوم غدیر اهواز حضور یافتند تا صدای اعتراض خود را به گوش مسئولان استان برسانند.

گروهی از هواداران وفادار استقلال اهواز در عصر یك جمعه‌ نوروزی به نمایندگی از هواداران پرشمار این تیم به استادیوم الغدیر رفتند و مظلومیت تیم محبوب اهوازی‌ها را فریاد زدند و این نكته را متذكر شدند كه استقلال اهواز فقط یك خاطره نیست. بلكه یك واقعیت مسلم در فوتبال ایران و شناسنامه فوتبال خوزستان است. آنها در شعارهای خود نوشته بودند: سقوط به لیگ دسته دوم برای استقلال اهواز به معنای پایان زندگی نیست. به‌شرطی كه اراده‌ای برای احیای این تیم ریشه‌دار و مردمی فوتبال خوزستان، در بین مسئولان ارشد استان وجود داشته باشد.

هواداران این تیم ریشه‌‌دار اهوازی كه نگران تكرار شدن داستان تیم‌های شاهین و جنوب اهواز برای استقلال اهواز هستند، تصمیم گرفته‌اند ضمن تجمع در استادیوم الغدیر و رساندن صدای اعتراضشان به مسئولان استان خوزستان، خواستار نجات این تیم شوند.

هواداران با شعارهایی مانند «استقلال اهواز خاطره نیست، واقعیتی مسلم است» و «استقلال اهواز؛ شناسنامه فوتبال خوزستان» اعتراض هواداران این تیم را باز هم به گوش مسئولان فوتبال استان رساندند.

 

تعیین سرمربی جدید

پس از سقوط به دسته دوم، تیم استقلال اهواز باز هم دست به تغییر سرمربی زد، «مسعود نوروزی» مربی خوزستانی و كاپیتان اسبق شاهین اهواز در سال منتهی به قهرمانی جام حذفی ایران به‌عنوان سرمربی جدید استقلال اهواز انتخاب شد.

نوروزی طی سال‌های گذشته در دو مقطع سرمربیگری استقلال اهواز را در لیگ دسته اول و دسته دوم به عهده داشته است. وی همچنین سرمربی تیم امیدهای استقلال اهواز در رسیدن به قهرمانی ایران در دهه ۸۰ بود. گفته می‎شود كه انتخاب نوروزی به منظور ‌برنامه‌ریزی باشگاه استقلال اهواز برای حضور در فصل آینده مسابقات لیگ دسته دوم صورت گرفته است.

مالك باشگاه استقلال اهواز با تایید این خبر به همشهری می‌گوید: پس از جدایی سیاوش بختیاری‌زاده، علی حنطه را به عنوان سرمربی آوردیم كه البته با او قرارداد نبسته بودیم و بعد هم كه او رفت. پس از او نیز بابایی، مربی تیم وظایف سرمربی را انجام می‌داد.

«ارسطو جهانداری» بیان می‌كند: بعد از اینکه صادقی را هم به عنوان مدیرعامل انتخاب كردم، او به من گفت كه می‌خواهد مسعود نوروزی را برای ۴ بازی باقی مانده به عنوان سرمربی كنار تیم بگذارد و من هم گفتم نسبت به وی شناختی ندارم و اگر خود شما شناخت دارید، مشكلی نیست. بر این اساس نوروزی به عنوان سرمربی تیم انتخاب شد و بابایی هم به عنوان مربی كنار وی كار می‌كند.

مالك باشگاه استقلال اهواز می‌گوید: به هر حال من از زمانی كه صادقی را به عنوان مدیرعامل انتخاب كردم، به او درخصوص سرمربی و بازیكنان اختیار تام دادم و در كار او دخالتی نمی‌كنم. هرچند خود او در كارها با من مشورت می‌كند.

 

جنگ تیر و كمان با توپ و تانك

در این میان مدیرعامل باشگاه استقلال اهواز معتقد است: این تیم در ابتدای فصل به خوبی بسته نشده و بازیكنان این تیم در حد و اندازه‌های لیگ دسته اول نیستند. اما با این حال سیاست باشگاه ما این است كه با یك تیم بومی در مسابقات لیگ۲ شركت كنیم.

«عزیز صادقی» به همشهری می‌گوید: قصد خرید سهمیه هم نداریم. ما با قدرت به كارمان ادامه می‌دهیم تا استقلال اهواز را به جایگاه واقعی اش باز گردانیم.

صادقی درباره سقوط زودهنگام استقلال اهواز به لیگ دسته دوم اظهار می‌كند: من از اوایل نیم‌فصل به این باشگاه آمدم. تیم از ابتدای فصل به خوبی بسته نشده بود. بازیكنانی كه الان داریم، بازیكنانی نیستند كه بتوان با آنها كاری انجام داد. یك دلیلش هم این است كه از لحاظ مالی با مشكل مواجه هستیم.

وی با اشاره به خصوصی بودن باشگاه استقلال اهواز، از مشكلات مالی باشگاه گلایه می‌كند و می‌گوید: آقای جهانداری از زمانی كه تیم را تحویل گرفته، با انبوهی از بدهی روبه‌رو شده است. من هم بخش زیادی از انرژی خود را صرف مطالبات طلبكاران باشگاه می‌كنم.

او می‌گوید: به بازیكنان پولی نداده‌ایم و آنها از لحاظ انگیزه در شرایط ایده‌آلی نیستند. حتی در تغذیه اعضای تیم با مشكل مواجه هستیم.

مدیر عامل باشگاه استقلال اهواز با بیان اینكه نمی‌توان با تیر و كمان به جنگ توپ و تانك رفت، بیان می‌كند: برخی بازیكنان از نیم‌فصل، تیم را ترك كرده‌اند و هر چه با آنها تماس می‌گیریم، پاسخ نمی‌دهند. در مجموع شرایط بدی داریم. استقلال اهواز هیچ وقت چنین شرایطی نداشته است.

صادقی می‌گوید: قرار شده ۵ بازیكن امید به تیم ما اضافه شوند تا این فصل را آبرومندانه به پایان برسانیم و شایعه شكست عامدانه را از ذهن‌ها خارج كنیم.

وی در مورد حضور استقلال اهواز در فصل آینده لیگ دسته دوم، با بیان اینكه آمده است كه فصل آینده به باشگاه كمك كند، اضافه می‌كند: مسئولان خوزستان قول داده‌اند كه به باشگاه كمك كنند. چون آنها هم از نتایج تیم ناراضی هستند. مطمئن باشید فصل بعد با اقتدار و در شأن استقلال اهواز خواهیم بود و مطمئن باشید استقلال اهواز از این شرایط خارج خواهد شد.

 

جایگزینان استقلال اهواز

اكنون سه تیم خوزستانی، شانس جایگزینی استقلال اهواز در لیگ دسته اول فوتبال ایران را دارند. مرحله نهایی لیگ دسته دوم فوتبال باشگاه‌های ایران كه با شركت ۱۲ تیم در دو گروه شش تیمی آغاز شده است، با حضور تیم‌های نفت امیدیه، شهرداری ماهشهر و كارون اروند خرمشهر به‌عنوان نمایندگان خوزستان این امیدواری را برای جایگزینی استقلال اهواز در دل‌ها روشن كردند.

 در پایان این مرحله از مسابقات، سه تیم از لیگ دسته دوم به لیگ دسته اول صعود می‌كنند. فوتبال خوزستان كه با حضور سه تیم در محله نهایی دارای بیشترین تیم در این مرحله است و این امیدواری را خواهد داشت كه حداقل شاهد صعود یك تیم به دسته بالاتر باشد.

نوستالژی استقلال اهواز

استقلال اهواز در اواخر دهه ۲۰ شمسی به‌عنوان یك تیم ورزشی در منطقه امانیه این شهر آغاز به‌كار كرد و در اواسط دهه ۳۰ شمسی با دریافت پروانه باشگاه ورزشی تحت نام باشگاه تاج اهواز با مدیریت دكتر حكیم شوشتری نماینده مجلس شورای ملی به‌جمع باشگاه‌های دارای پروانه رسمی اضافه شد.

تاج اهواز برای سالیان متوالی جام قهرمانی فوتبال باشگاه‌های اهواز را بالای سر برد و در بهار سال ۱۳۵۱ قهرمان لیگ دسته دوم فوتبال ایران شد و همراه با تاج آبادان كه نایب‌قهرمان شده بود، به اولین دوره جام تخت‌جمشید كه قرار بود از سال ۱۳۵۲ آغاز شود صعود كرد، اما قانون خلق‌الساعه فدراسیون فوتبال مبنی بر ممنوعیت حضور تیم‌های همنام در جام تخت‌جمشید مانع از حضور تیم‌های تاج اهواز و تاج آبادان، همچنین تیم تاج مسجدسلیمان در بالاترین سطح فوتبال ایران شد.

تاج اهواز تا سال ۱۳۵۷ فقط در رقابت‌های استانی شركت می‌كرد و پس از انقلاب برای چند سال فعالیت این تیم متوقف شد تا در اواسط دهه ۶۰ با نام استقلال اهواز تولدی دوباره داشت. استقلال اهواز پله پله از دسته سوم باشگاه‌های اهواز تا قهرمانی خوزستان و قهرمانی لیگ منطقه‌ای ایران پیش رفت و سرانجام به جام آزادگان كه بالاترین لیگ فوتبال ایران در دهه ۷۰ بود، صعود كرد.

بازی‌های پرتماشاگر استقلال اهواز در استادیوم تختی این شهر طی دهه‌ ۷۰ شمسی روزهایی فراموش نشدنی را در ذهن هواداران پرتعداد این تیم بااصالت شكل می‌داد. آبی‌های اهواز گرچه طی همین دهه نیز طعم سقوط به دسته پایین‌تر را چشیدند اما دوباره مسیر سخت صعود به بالاترین سطح فوتبال ایران را طی كردند و از سال ۸۱ تا سال ۸۹ حضوری هشت ساله در لیگ برتر داشتند و یك بار تا مرز فتح جام پیش رفتند كه اسیر یك اشتباه ویرانگر داوری شدند.

استقلال اهواز از ابتدای دهه ۹۰ شمسی با توجه به افزایش مشكلات مالی، نداشتن ثبات مدیریتی و عدم چاره‌اندیشی مدیران استانی، رو به افول گذاشت و حتی خریداری امتیاز لیگ برتری تیم فولادنوین اهواز با چك‌هایی كه تا امروز نقد نشده‌اند، كمكی به احیای تیم آبی‌پوش دیار كارون نكرد.

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *