ظریف: اگر کمک ایران نبود، داعش در کردستان عراق دولت ایجاد می کرد

ترنج نیوز:

به گزارش خبرنگار اعزامی عصرایران– محمدجواد ظريف وزير خارجه كشورمان در بدو ورود در گفتگو با خبرنگاران در شهر پروتوریا پایتخت آفریقای جنوبی در خصوص اظهارات تيلرسون در نشست مطبوعاتي با الجبير كه گفته ما تحريمهاي جديدي عليه ايران اعمال مي كنيم به نحوي كه ايران نتواند ثبات منطقه را به هم بريزد و همچنين ترامپ در توييت خود در پاسخ به سوال فاكس نيوز خطاب به متحدانش گفته كه براي تحت فشار قرار دادن ايران به همكاري آنها نيازي ندارد، گفت:آنچه كه واضح است اين است كه سياستهاي دولت ترامپ در جهان منزوي است و امروز در همه جاي دنيا مي بينيم كه حتي نزديكترين متحدان آمريكا در برابر سياستهاي ضد برجامي آمريكا و تلاش آقاي ترامپ براي تداوم بدعهدي كه از ابتداي دولت ايشان تشديد شده در واقع در مقابل آمريكا ايستادند و موضع گيري علني كردند.

وي درباره سفر تيلرسون به منطقه عنوان كرد: متاسفانه امريكايي ها نمي خواهند بعد از سالها اشتباه ديدگاه خودشان را اصلاح كنند كه آنكه در منطقه باعث ثبات و آرامش و مبارزه با تروريسم است، ايران است. اگر فداكاريهاي جمهوري اسلامي ايران بخصوص فداكاري هاي مدافعان حرم نبود ما الان در دمشق، بغداد و اربيل دولت داعش را مستقر داشتيم.

لذا مقاومت مردم سوريه، عراق و مردم شريف كردستان عراق در برابر داعش با كمك ايران عامل ثبات اين منطقه و عامل مبارزه با تروريسم بوده است.

متاسفانه متحدان آمريكا كه براي چپاول دلارهاي نفتي آنها اين خوش خدمتي و خوش رقصي ها را براي آنها انجام مي دهند عامل بي ثباتي و بحران در منطقه بودند و هر روز كه مي گذرد بيشتر مردم آمريكا و مردم دنيا متوجه مي شوند كه خسارت عمده اي اي از اين نوع نگرش غلط آمريكا به خود ايالات متحده رسيده و هر چه زودتر آمريكا اين ديدگاه غلط خود را اصلاح كند و از راه غلطي كه مخصوصا در چند ماه گذشته با شدت دنبال مي كند، برگردد، راه غلطي كه سرپوش گذاشته و حتي به كشتار كودكان و سالخوردگان در يمن كمك مي كند، آمريكا سريعتر مي تواند اين خساراتي كه در منطقه هر روز در حال افزايش است و به ايالات متحده بيش از هر كس ديگري خسارت وارد مي كند را جبران كند.

وي درباره عضويت ايران در گروه بريكس با بيان اينكه بحث عضويت ايران در بريكس مطرح نيست، گفت: ما خواهان همكاري گسترده با گروه بريكس هستيم ما به بريكس بعنوان يك گروه موثر در بين كشورهاي در حال توسعه و به عنوان يكي از اقتصادهاي نوظهور نگاه مي كنيم اميدواريم زمينه براي همكاري هر چه بيشتر با گروه بريكس فراهم شود. آفريقاي جنوبي همواره علاقه مند بوده كه با ايران به عنوان يك كشور مهم در حال توسعه همكاريهاي گسترده اي چه در قالب بريكس و چه بصورت دوجانبه داشته باشد. .

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *