قالیباف: دولت ۹۶ % مردم را از ظرفیت اقتصادی خارج کرد/ بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان وام در اختیار ۴۰۰ نفر قرار دارد/ چرا امروز می‌گویند پول نداریم؟

ترنج نیوز:

در دورانی که در نیروی انتظامی طرح ۱۱۰ را دادیم همه به این طرح خندیدند.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: امروز بیش از هر زمان دیگری مردم و نظام جمهوری اسلامی نیازمند انقلاب اسلامی و تحول در عرصه اقتصادی کشور هستند.

به گزارش تسنیم، محمدباقر قالیباف عصر امروز در جمع هواداران خود در مسجد امیرالمؤمنین، ضمن تبریک عید مبعث اظهار داشت: توفیق شد که در شب عید مبعث در شهر علم و تقوا توفیق حضورداشته باشم، قم همیشه مبدأ تغییر و مبدأ انقلاب بوده و برای این موضوع همواره هزینه پرداخته است.

شهردار تهران افزود: امیدوارم که همیشه این افتخار نصیب مردم ولایتمدار باشد که هرگونه تغییر در محور انقلاب اسلامی از این شهر آغاز شود.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: امروز بیش از هر  زمان دیگری مردم و نظام جمهوری اسلامی نیازمند انقلاب اسلامی و تحول در عرصه اقتصادی کشور هستند.

وی با تاکید براینکه امشب که شب عید مبعث است فلسفه این مکارم اخلاق و پیاده‌سازی آن در همه جوامع است گفت: رسالت اهل بیت (ع) برقراری قسط و عدل در جامعه است.

قالیباف با تاکید براینکه علما همواره مدافع مظلومان و مستضعفان هستند و درب بیوت ایشان به روی مردم و مستضعفان باز  است افزود: علما همواره صدای مظلومان را به گوش مسئولان می رسانند و در این مسیر از هیچ تلاشی مضایقه نکرده‌اند.

شهردار تهران ادامه داد: در فرهنگ قرآنی آمده که باید در راه خدمت به مردم تلاش و مجاهدت کنیم و در هر عرصه‌ای که لازم است باید صورت بگیرد. در سوره نسا آمده که مجاهدت ها تنها عرصه آن در میدان دفاع مقدس و هجومی که به کشور شده تعریف نشده بلکه این مجاهدت و مبارزه برای دفاع از مستضعفان و محرومان هم هست.

وی با تاکید براینکه اگر امروز توفیق داریم که افتخارات بزرگی در ساختار بین الملل داشته باشیم تصریح کرد: برخی ها تلاش می‌کردند مانع شکل‌گیری نظام شوند و انقلاب پیروز شود جنگ را بر ما تحمیل کردند اما مبارزه و مجاهدت های مردم به رهبری امام به جایی رسید که در ساختار بین المللی ملت غیور ایران با افتخار تاثیر گذار است به ویژه در موضوعات منطقه‌ای بدون نقش ایران هیچ ابرقدرت و قدرت منطقه ای نمی تواند تصمیم گیری کند و آن را اجرا کند.

قالیباف با اشاره به اینکه این افتخار بزرگی برای انقلاب اسلامی است اظهار داشت: این دستاوردها و ریشه این افتخارات در این است که مردم همواره در صحنه حضور داشتند این حضور هیچگاه تشریفاتی نبوده است، در دوران دفاع مقدس وقتی جنگ آغاز شد مردم در همه سطوح حضور داشتند. شهید زین الدین نمونه عینی از شهر قم است.این ها همه از مردم بودند.

شهردار تهران ادامه داد: در همان مقطع مردم و اقشار دانشگاهی، مهندسان و… پای کار آمدند اما حضور مردم کاری کرد که جنگ تمام نشده به دستاوردها و تکنولوژی دست پیدا کردیم که ظرفیت فنی کشور در بعد نَامی ارتقا یافت و بعد از دفاع مقدس توانستند ماهواره را در مدار قرار دهند.

قالیباف با تاکید به اینکه این شرایط سزاوار ملت ما نیست افزود: جوان ما وقتی می‌بیند مادرش در خانه‌های مردم خدمتگزاری می‌کند تا پولی برای تحصیل وی کسب کند، این فرزند آرزو دارد به جایی برسد که این زحمات را جبران کند. بعد از تحصیل می‌بیند پول تو جیبی بعد از تحصیلش را هم باید از مادرش بگیرد، در این شرایط این جوان می‌شکند که آسیب‌های اجتماعی را به همراه دارد.

وی با بیان اینکه وقتی نگاه می‌کنیم می‌بینیم آمار و اطلاعات نشان می‌دهد ایران ظرفیت عظیمی در منابع اقتصادی دارد و این اوج بدبختی است تصریح کرد: امروز مجموعه کشفیات کشور در منابع نفت و گاز قطعی رتبه اول را در دنیا دارد. در حوزه گیاهان دارویی شرایط استثنایی در کشور داریم که بیش از ۹۸۰ انواع گونه گیاهان دارویی در کشور وجود دارد که در دنیا مورد استقبال و نیاز است که برخی با این کار در کشورها درآمد چند صد میلیارد دلاری دارند.

شهردار تهران با اشاره به اینکه رتبه اقتصادی ایران در میان کشورها در زمره ۱۰ کشور آخر است، گفت: چگونه مردم در عرصه‌های مختلف در زمره ۵ کشور اول باشند، اما جایی که ظرفیت دارند در رتبه‌های آخر باشند؟ در بیکاری، رکود، گرانی به نظر می‌رسد چیزی جز ضعف مدیریت و سوء تدبیر در اداره کشور نیست.

وی افزود: وقتی به گونه‌ای عمل می‌شود که مسئولان از تعهدات و باورهای فاصله می‌گیرند، چرا که هر کجا مردم حضور موثر و دائمی داشتند به موفقیت رسیدیم اما در حوزه اقتصادی عملا ۹۶ درصد مردم از ظرفیت اقتصادی خارج و ۴ درصد اداره کننده امور اقتصادی هستند.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ابراز کرد: امروز سرمایه بانک‌ها متعلق به کیست؟ پول مردم در بانک‌هاست اما وقتی نگاه می‌کنیم می بینیم زمانی که مردم وام می خواهند بانک ها قبول نمی کنند. چقدر جوان به خاطر وام ازدواج در صف انتظار هستند.

وی با بیان اینکه بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان وام در اختیار ۴۰۰ نفر قرار دارد و این طبیعی است که این منطق و مدیریت و اصول تدبیر این مشکلات را به همراه دارد، عنوان کرد: دغدغه مسئولان باید دغدغه مردم باشد وگرنه مشکلی از مردم حل نمی شود و فقط قشر خاصی مورد توجه قرار می گیرند

قالیباف رفتارهای بی عمل و خلف وعده ها را مدنظر قرار داد و تصریح کرد: امروز در کنار ضعف مدیریت گاهی طرح و برنامه هست اما کافی نیست، چراکه اجرا و پیاده سازی آن از طرح مهمتر است ولی مشکل کشور در حوزه ناکارآمدی است.

وی مطرح کرد: ظرفیت خلاق، جوان و دلسوز وجود دارد که می توانند برای ایران عزیز افتخار آفرینی کنند، اما وعده‌ها همه انباشته شده و طبیعی است که مردم احساس بی‌اعتمادی کنند که این بی‌اعتمادی بزرگ‌ترین ضرر به کشور است و اعتماد بزرگ‌ترین سرمایه هر کشور برای حرکت و حل مشکلات است.

شهردار تهران خاطرنشان کرد: مردم د‌ل‌نگرانند و چرا وقتی تصمیم‌گیری‌هایی که به مردم ختم می شود می‌گویند پول و بودجه نیست. چطور می‌شود که بودجه جاری دولت در هزینه‌های دولت در ۳ سال به بیش از ۳ برابر تبدیل شود ولی حداقل یارانه ها که به مستضعفان پرداخت می‌شود این همه بحث داشته باشد. این ضعف مدیریت است و نوع نگاه کهنه و قدیمی و روش ها و نگاه‌ها برای حل مشکلات در کشور دقیقا روش های ۶۰ سال قبل است. امروز که نمی توان جامعه را با آن نگاه پر هزینه و گران اداره کرد.

‌وی با بیان اینکه باید نگاه ۶۰ سال قبل دور ریخته شود و باید نگاه نسل چهارمی و جوان وارد سیستم اداره کشور شود اظهار داشت: در دورانی که در نیروی انتظامی طرح ۱۱۰ را دادیم همه به این طرح خندیدند، اما این اتفاق افتاد. هزینه‌های نیروی انتظامی از بودجه عمومی در آن مقطع ۳٫۲ درصد بود. هزینه همه پاسگاه‌ها و تجهیزات و امکانات ۰٫۱ درصد هم از بودجه ملی نبود. چرا امروز می‌گویند پول نداریم؟ پول ندارند چون مدیریت ندارند، روش ندارند، دغدغه‌مند مردم نیستند، سوءتدبیر دارند، مردم را سهیم نمی‌کنند، به جوانان خلاق بها نمی‌دهند.

شهردار تهران با تاکید براینکه کسانی که می‌گویند نمی توان ۵ میلیون شغل ایجاد کرد آن‌هایی هستند که نگاهشان جای دیگر است خاطرنشان کرد: سالانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار شاغل و درخواست به شغل ایجاد می‌شود، اما با نگاه صحیح، طبیعتا با ۲۵ میلیارد دلار قاچاق نمی‌شود مشکلات بیکاری را حل کرد.منظور از قاچاق کوله برها و ته لنجی ها نیست و همه آن ها درصد بسیار جزئیی هستند

وی اظهار داشت: ۲۵ میلیارد دلار از راه جاده، بندر، جاده ها و مدخل های رسمی وارد می شود، چرا جلوی آن گرفته نمی شود؟ چون جزء همان ۴ درصدهاست. امروز اقتصاد را دلال ها و واردات چی هایی که واردات قاچاق و غیرضرور وارد می کنند، اداره می‌کنند.

به گفته قالیباف، ‌۲۹ اردیبهشت دولتی انتخاب خواهد شد که تحول اساسی و جدی که اقتصادرااز حالت بحرانی رها کند و مردم به ماشین اقتصاد کشور امیدوار شوند.‌

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *