«مسلمان» و «وریا» دوشادوش زیدان و رونالدو!

ترنج نیوز:

حکم جدید کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال دود از کله هواداران سرخابی بلند کرد. چیزی در مایه همان دودهای حلقه ای که حرفه ای ها در قهوه خانه های سنتی هنگام کام گرفتن از قلیان به هوا می فرستند.

  عصرایران؛ احسان محمدی- اگر این هفته عادل فردوسی پور در مورد مشکل پیش آمده برای دو ستاره قرمز و آبی با غلامحسین پیروانی تماس تلفنی برقرار کند، احتمال دارد همان تک بیت همیشگی اش را بخواند: گر حُکم شود که مَست گیرند/ در شهر هر آنکه هست گیرند!

حکم جدید کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال دود از کله هواداران سرخابی بلند کرد. چیزی در مایه همان دودهای حلقه ای که حرفه ای ها در قهوه خانه های سنتی هنگام کام گرفتن از قلیان به هوا می فرستند.

کمیته‌ اخلاق فدراسیون فوتبال در ادامه برخورد با آسیب‌های موجود در فضای این رشته ورزشی در ایران و به دنبال پخش تصاویر چند بازیکن فوتبال در حال‌ استعمال قلیان با دستور موقت کمیته‌ اخلاق فدراسیون فوتبال، محسن مسلمان از پرسپولیس و وریا غفوری از استقلال تا اطلاع ثانوی از حضور در میادین محروم شدند. این یعنی داربی پَر! یعنی پرسپولیس وسط زمین یک مهندس ندارد و استقلال یک هافبک که انگار در سینه اش چند شش اضافی قایم کرده است.

موافقان و مخالفان این حکم حرف های خودشان را می زنند. «به کسی چه مربوطه؟ بازیکن ها هم آدم هستند و حق دارند توی حریم شخصی شان تفریحشان را بکنند. کسی که فیلم گرفته نباید منتشر می کرد. مهم بازی اینهاست. قلیان می کشند یا نمی کشند مهم نیست. باید توی زمین بجنگند که می جنگند». « ستاره ها الگو هستند و باید رعایت کنند. وقتی از تماشاگرها می خواهیم که روی سکوها سیگار نکشند، چرا بازیکن حرفه ای باید برود قلیان بکشد؟ در همه جای دنیا با این بازیکنان برخورد می شود».

دسته اول مهدی هاشمی نسب را مثال می زدند که اتفاقاً مرد داربی ها بود. او صراحتاً می گوید که در تمام دوران فوتبالش سیگار و قلیان می کشیده و هم بلاژویچ و هم علی پروین خبر داشته اند و اتفاقاً وقتی سیگار نمی کشیده نفس کم می آورده!

فابین بارتز، دیمیتار برباتف، رونالدوی بزرگ، زیدان، جی جی بوفون، وین رونی، سوکراتس، کرایف و … از ستاره هایی هستند که عکس آنها با سیگار منتشر شده است. بازیکنانی که هر کدام در دوران اوج مثل صاعقه سر حریفان فرود می آمدند.

«مسلمان» و «وریا» دوشادوش زیدان و رونالدو!

دسته دوم اما معتقدند که بازیکن حرفه ای که پول حرفه ای می گیرد باید رفتار حرفه ای داشته باشد و همه بازیکنانی که اسم شان برده شد برای این کارشان تاوان داده اند. شاید همین جمله کرایف بزرگ کافی باشد: فوتبال به من همه چیز داد اما سیگار آن را از من پس گرفت!

انتشار عکسی از فابرگاس و جرارد پیکه دو ستاره تیم ملی اسپانیا وقتی قهرمانی در جام جهانی ۲۰۱۰ را جشن می گرفتند و پیراهن مخصوص تیم ملی اسپانیا که به مناسبت قهرمانی بر تنشان بود رو به دوربین سیگار برگ شان را نشان می دادند برای آنها دردسرساز شد. همه خبر داشتند که آنها سیگاری نیستند و سیگارهایی که در عکس دیده می شد حتی روشن نبود اما فدراسیون فوتبال اسپانیا به هر دوی آنها تذکر داد و اسپانسرهایشان هم جریمه شان کردند.

دی ماه سال گذشته مرکز پزشکی ایفمارک برای اولین بار نتایج قسمتی از مطالعات تحقیقاتی خود در خصوص شیوع مصرف سیگار و قلیان در بین بازیکنان لیگ برتر را منتشر کرد که غافلگیرکننده بود.

در این مطالعه تحقیقاتی از تمامی بازیکنان در ارتباط با مصرف سیگار و قلیان نظرسنجی به عمل آمده که طی آن همه بازیکنان به این سوال پاسخ دادند:به نظر شما چند درصد بازیکنان لیگ برتر سیگار می کشند؟

تنها ۲۵٪ بازیکنان اعلام کردند که هیچ بازیکنی سیگار نمی کشد و این بدان معنی است که ۷۵٪ بازیکنان اعتقاد داشتند که بازیکنان لیگ برتری سیگار می کشند اما میزان شیوع استفاده از آن را متفاوت گزارش کردند.

با ارزیابی های آماری به نظر می رسد میزان شیوع مصرف سیگار با توجه به اظهار نظر خود بازیکنان، به طور واقعی چیزی حدود ۲۰٪ است.

پاسخ های جالب تر زمانی بدست آمد که از خود بازیکنان پرسیده شد که آیا خودت سیگار میکشی؟ ۹۹٫۵٪ بازیکنان اعلام کردند خیر! خودشان سیگار نمی کشند. این تفاوت آماری در مورد مصرف قلیان هم با شیوه مشابه تکرار شد. تنها ۱۱٪ بازیکنان اعتقاد داشتند که هیچ کس قلیان نمی کشد و ۸۹٪ آنها معتقد بودند که بازیکنان لیگ برتری قلیان مصرف می کنند.

با آنالیز آماری میزان شیوع مصرف قلیان در میان بازیکنان چیزی حدود ۵۰٪ بدست آمد و به طور مشابهی ۸۸٪ بازیکنان اعلام کردند که خیر، خودشان قلیان نمی کشند!

همین آمار ساده نشان می دهد که حق با شاغلام پیروانی است و گر حُکم شود که قلیانی و سیگاری های لیگ را بگیرند احتمالاً محسن مسلمان و وریا غفوری تنها نیستند و هر آنکه در لیگ است گیرند!

احتمالاً منتظر هستید که در پاراگراف پایانی نتیجه گیری کنیم. چه نتیجه ای می شود گرفت؟ اصلاً این همه نتیجه گیری که کردیم چه فایده ای داشت؟! هیچ نتیجه ای وجود ندارد جز اینکه اگر فوتبالیست لیگ برتری هستید و قلیان استفاده می کنید مراقب باشید ازشما فیلم نگیرند! همین!

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *