نابودی بیش از ۴ میلیون نخل در آبادان و خرمشهر

ترنج نیوز:

رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: با توجه به ظرفیت و توانایی بالای استان در بخش كشاورزی، افزایش ظرفین اشتغال در این بخش امكانپذیر است. در استان خوزستان ۱۹۰ هزار بهره‌بردار در بخش کشاورزی وجود دارد و حدود یک میلیون نفر به صورت مستقیم از بخش کشاورزی در حال ارتزاق هستند.

به گزارش ایسنا، کیخسرو چنگلوایی در جلسه کارگروه اشتغال استان که امروز، ۳۱ تیرماه در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: بخش كشاورزی در كنار رسالت اصلی خود كه تولید غذا و ایجاد امنیت غذایی است، وظایفی همچون تولید ناخالص داخلی در صادرات غیر نفتی و تأمین بیش از ۹۶درصد مواد خام صنایع تبدیلی و فرآوری و ایجاد اشتغال مستقیم و غیرمستقیم را بر عهده دارد.

وی افزود: اشتغال ایجاد شده در بخش كشاورزی ویژگی‌هایی دارد كه از جمله آن می‌توان به مولد بودن این اشتغال اشاره كرد چراكه این اشتغال در راستای تولید است. همچنین هزینه ایجاد اشتغال در هریك از بخش‌های كشاورزی نسبت به سایر بخش‌ها كمتر است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان عنوان کرد: سرعت ایجاد هر واحد شغلی در حوزه كشاورزی مناسب است و منابع موردنیاز نیز در بخش كشاورزی هیچگونه وابستگی به بخش كشاورزی نداشته و كاملا در اختیار سازمان قرار دارد.

چنگلوایی تصریح کرد: طرح‌های اشتغالزایی در حوزه كشاورزی به طور معمول در راستای حفظ محیط زیست هستند. بر این اساس و بر حسب تكلیف وزارت جهاد كشاورزی، سند توسعه اشتغال پایدار متناسب با ظرفیت هر شهرستان تدوین شده است.

وی ادامه داد: در این طرح به وضعیت فعلی كشاورزی در شهرستان‌ها، توان و توسعه استان، الزامات قانونی و مشوق‌های موردنیاز توجه شده است و تعهدات پیش بینی شده با توجه به هر بخش و شهرستان ارائه شده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان اظهار کرد: در استان‌های دیگر شاهد كمك به صندوق حمایت از سرمایه‌گذاری در بخش كشاورزی هستیم كه سود وام‌های این صندوق‌ها ۳ تا ۴ درصد است و انتظار داریم افزایش سرمایه صندوق‌های فعلی و ایجاد صندوق‌های حمایت کشاورزی بویژه در مناطق محروم موردتوجه قرار گیرد.

چنگلوایی گفت: با توجه به از بین رفتن بیش از ۴ میلیون از نخیلات در آبادان و خرمشهر تقاضا داریم كمك بلاعوض به نخلكاران انجام شود. در این زمینه وزارت جهاد كشاورزی تعهد داده است به میزانی كه استان هزینه كند، كمكی در این زمینه داشته باشد.

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *