نخست وزیر عراق: تاسیس یک کشور کُرد حق مشروع کُردهاست / همه پرسی استقلال کردستان عراق الان به نفع کردها نیست

ترنج نیوز:

حیدر العبادی ضمن تاکید بر اینکه استقلال حق کردهاست گفت: اما اجرای همه‌پرسی برای استقلال کردستان در حال حاضر به نفع کُردها نیست.

“حیدرالعبادی” نخست وزیر عراق تلاش کردهای این کشور برای تاسیس یک کشور مستقل را “حق مشروع” آنها دانست.

به گزارش عصرایران، مطبوعات عراقی نوشته اند که نخست وزیر عراق در نشست خبری هفتگی اش خواسته کردهای این کشور مبنی بر تاسیس یک کشور کرد را حق مشروع آنها دانست.

حیدرالعبادی، نخست وزیر عراق (سمت راست) و نمایندگان کُرد پارلمان عراق
نخست وزیر عراق: تاسیس یک کشور کُرد حق مشروع آنهاست

حیدرالعبادی گفت: اما اجرای همه‌پرسی برای استقلال کردستان در حال حاضر به نفع کُردها نیست.

العبادی افزود که اجرای همه‌پرسی در شرایط کنونی که کشور درگیر جنگ با داعش است، منطقه در شرایط پیچیده به سر می‌برد و کشورهای منطقه استقلال کردها را تهدیدی برای خود می‌دانند اجرای همه‌پرسی بی‌فایده است و موجب ایجاد درگیری میان اقلیم کردستان و سایر مناطق عراق می‌شود.

وی در ادامه تاکید کرد: من در آرمان و آرزوهای کُردها دخالت نمی‌کنم.

نخست وزیر عراق محور گفتگویش با هیأت نمایندگی اقلیم کردستان که اخیرا انجام شد را موضوع برافراشتن پرچم کردستان در شهر مورد نزاع “کرکوک” اعلام کرد.

وی تاکید کرد که برافراشتن پرچم کردستان در شهر کرکوک خلاف قانون اساسی عراق است. ما به احزاب سیاسی کُرد در کرکوک اجازه دادیم که پرچم کردستان را بر فراز ساختمان‌های وابسته به خود داشته باشند.

طی روزهای گذشته مجلس استان کرکوک پرچم کردستان را بر روی ساختمان خود برافراشت. کرکوک شهر مورد نزاع میان کردها و عرب هاست و جزء اقلیم کردستان نیست.

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *