پیاز ارزان می‌شود

ترنج نیوز:

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان با بیان اینکه پیاز در حال ارزان شدن است، گفت: جهاد کشاورزی اهرم لازم برای کنترل کشت محصولات را در اختیار ندارد و نمی‌تواند از کشاورز بخواهد محصولی را بکارد یا نکارد.

محمد زارع در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به گرانی پیاز در چند وقت اخیر، اظهار کرد: پیاز در حال ارزان شدن است و امسال به دلیل کم بودن سطح زیر کشت پیاز، قیمت آن افزایش یافت. اکنون هر کیلو پیاز از باغدار ۲۴۰۰ تومان خریداری می‌شود.

وی در رابطه با اصلاح الگوی کشت برای جلوگیری مجدد از وقوع این گونه اتفاقات، گفت: افزایش قیمت محصولات کشاورزی به دلیل کمبود کشت، در همه جای دنیا رخ می‌دهد که به آن قضیه تارعنکبوتی گفته می‌شود. ممکن است یک سال به دلیل کشت کم، قیمت محصولی افزایش یابد و برای سال بعد کشاورز تشویق به کاشت آن محصول شود در حالی که کشت محصول دیگر کاهش می‌یابد و به دلیل عدم تعادل عرضه و تقاضا قیمت یک محصول افزایش چشمگیر پیدا می‌کند.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان در پاسخ به این سوال که سازمان جهاد کشاورزی نقشی در اصلاح الگوی کشت دارد یا خیر، خاطر نشان کرد: جهاد کشاورزی اهرمی در اختیار ندارد که به کشاورز بگوید این محصول را بکارد یا آن محصول را. اصلاح الگوی کشت در صورتی نتیجه بخش خواهد بود که در سطح کشور آغاز شود و اهرم‌های مناسب برای کنترل تولیدات در اختیار جهاد کشاورزی قرار گیرد.

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *