پیام تسلیت رئیس جمهوری ایرلند به مناسبت درگذشت مریم میرزاخانی

ترنج نیوز:

‘مایکل دنیل هیگینز’ رئیس جمهوری ایرلند طی پیامی، از طرف مردم ایرلند، مراتب تسلیت خود به مردم ایران به مناسبت درگذشت مریم میرزاخانی ریاضی دان کشورمان را اعلام کرد.

به گزارش ایرنا، در نامه وی که ازسوی سفارت کشورمان در ایرلند در اختیار ایرنا قرار گرفته، آمده است: مریم میرزاخانی یکی از برجسته ترین دانشمندان ایرانی و یکی از بزرگترین ریاضی دانان شناخته شده در تمام سالها در عرصه بین المللی است که استعداد خود را در سنین نوجوانی نشان داد و متعاقبا در سال ۱۹۹۵ ، مدال جهانی المپیاد ریاضی را با امتیاز کامل و در سن ۱۸ سالگی کسب نمود.

وی افزود: بعد از کسب جایگاه برجسته در ریاضیات نظری و آکادمیک ، وی اولین زنی بود که توانست مدال ریاضیات فیلدز را که بالاترین افتخار در عرصه ریاضیات است، کسب نماید. فعالیت درخشان وی، عملکرد، شخصیت برجسته و وقف نمودن زندگی خود در امر ریاضیات، وی را به یک سمبل برای مردم جوان تبدیل کرد و دستاوردهای وی در علوم به عنوان میراثی باارزش از ایشان به جای می ماند.

‘مایکل دنیل هیگینز’ در پایان نامه خود اضافه می کند: من مراتب تسلیت خود را به همسر ایشان’جان واندارک’ و دخترشان آناهیتا، تمامی کسانی که در راه پیشبرد علوم و جهانی بهتر تلاش می کنند و خصوصا مردم ایران اعلام می نمایم.

به گزارش ایرنا ، پروفسور مریم میرزاخانی نابغه ریاضی جهان و برنده مدال فیلدز و استاد ریاضی دانشگاه استانفورد آمریکا شنبه گذشته درگذشت.

مریم میرزاخانی، ریاضیدان نابغه ایرانی و استاد دانشگاه استانفورد متولد ۱۳ اردیبهشت ۱۳۵۶در شهر تهران است.

وی در سال‌های ۱۳۷۳ و ۱۳۷۴در زمان تحصیل در دبیرستان با کسب مدال طلای المپیاد ریاضی کشوری به المپیاد جهانی ریاضیات در هنگ کنگ و کانادا اعزام شد که در المپیاد ۱۹۹۵ کانادا علاوه بر کسب مدال طلا، حائز بالاترین امتیاز در بین دانش آموزان جهان شد.

وی پس از اتمام تحصیلات متوسطه در دبیرستان فرزانگان تهران، تحصیلات کارشناسی خود را در رشته ریاضی در دانشگاه صنعتی شریف به پایان برد.

میرزاخانی پس از پایان دوره کارشناسی برای ادامه تحصیل به دانشگاه هاروارد آمریکا رفت. وی در سال ۱۹۹۹میلادی زمانی که در دانشگاه پرینستون به تحقیق و تدریس اشتغال داشت موفق شد راه‌حلی برای یک مشکل ریاضی پیدا کند.

ریاضیدانان مدت‌های طولانی بود که به دنبال یافتن راه عملی برای محاسبه حجم رمزهای جایگزین فرم‌های هندسی هذلولی بودند و در این میان مریم میرزاخانی جوان در دانشگاه پرینستون نشان داد با استفاده از ریاضیات شاید بتوان بهترین راه را به سوی دست یافتن به راه‌حلی روشن در اختیار داشت.

وی در سال ۲۰۱۴ به خاطر کار بر «دینامیک و هندسه سطوح ریمانی و فضاهای پیمانه‌ ای آنها» برنده مدال فیلدز شد که بالاترین جایزه در ریاضیات است.

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *